CLASS 1-A
Top 10 Tournament Teams
1, Hudson; 2, Ogden; 3, Kingsley-Pierson; 4, Nashua-Plainfield; 5, Underwood; 6, Logan-Magnolia; 7, Nora Springs-Rock Falls; 8, Pocahontas Area; 9, Coggon North Linn; 10, Gilbertville Don Bosco.
103
1, Tony Hager, Sr., Ogden; 2, Andy Roush, Sr., Wilton; 3, Patrick Makey, So., Logan-Magnolia; 4, Derick Ball, Sr., Columbus Junction; 5, Mark Kist, Fr., Eagle Grove; 6, Lee Meirick, Fr., Jackson Junction Turkey Valley; 7, Nate Wedeking, Jr., Nashua-Plainfield; 8, Joel Dudley, Jr., Gilbertville Don Bosco; 9, Josh Knipfer, So., WinfieldMount Union; 10, Derek Weller, Fr., Bedford.
112
1, Brett Ray, Sr., Orient-Macksburg; 2, Richie Thacker, Sr., Sioux Rapids Sioux Central; 3, Joel Anderson, So., Odebolt-Arthur; 4, Zach Ingles, Jr., Hudson; 5, Guy Gerloff, Sr., Dike-New Hartford; 6, Doug Clark, Fr., Ogden; 7, Ben Blauwet, Jr., Inwood West Lyon; 8, Klint Kersten, So., Logan-Magnolia; 9, Cody Rognes, Jr., Lake Mills; 10, Luke Pederson, Jr., Nora Springs-Rock Falls.
119
1, Andy Ohnemus, Sr., Liberty Center Southeast Warren; 2, Wade Sundell, Sr., Ogden; 3, Gannon Hjerleid, Jr., Wapello; 4, Dane Reiter, Jr., Hudson; 5, Brandon Bohlke, Fr., Kingsley-Pierson; 6, Jason Rozevink, Sr., Alden/Hubbard-Radcliffe; 7, Chris Utesch, So., Akron-Westfield; 8, Nate Behrendsen, Jr., Pocahontas Area; 9, Will Oviatt, Sr., Logan-Magnolia; 10, Austin Baier, So., Greenfield Nodaway Valley.
125
1, Mack Reiter, Sr., Gilbertville Don Bosco; 2, Niles Mercer, Jr., Keosauqua Van Buren; 3, Dan Helgeson, Sr., Lake Mills; 4, Dustin Hofler, Sr., RRMR; 5, Jacob Pederson, Jr., Hudson; 6, Eric Spick, Sr., Martensdale St. Marys; 7, Erik Houk, Sr., Bedford; 8, Blake Lindstrom, Jr., Eagle Grove; 9, Richie Steffen, So., Kingsley-Pierson; 10, Jacob Hall, Fr., Ogden.
130
1, Justin Bohlke, Sr., Kingsley-Pierson; 2, Daniel LeClere, So., Coggon North Linn; 3, Mitch Norton, So., Nashua-Plainfield; 4, Charlie Ettelson, So., Hudson; 5, Keith Hebrink, Sr., Lake Mills; 6, Corey Edwards, Sr., Bedford; 7, Nick Kenne, Sr., Pocahontas Area; 8, Adam Hargrave, So., Louisa-Muscatine; 9, Trevor Hickman, Sr., State Center West Marshall; 10, Brandon Billings, Jr., Nora Springs-Rock Falls.
135
1, C.J. Ettelson, Sr., Hudson; 2, Kyle Burkle, Sr., Coggon North Linn; 3, Joey Verschoor, So., Kingsley-Pierson; 4, Brock Woodin, Jr., Clarion-Goldfield; 5, Tyler Yates, Jr., Sidney; 6, Tony Herman, Sr., Pocahontas Area; 7, Justin Heimer, So., Nora Springs-Rock Falls; 8, Michael Koenig, Sr., Pleasantville; 9, Alex Oliver, Sr., Woodbine; 10, Roby Yilek, Sr., Belle Plaine.
140
1, Henry Wahle, Sr., Underwood; 2, Ryan Morningstar, So., Lisbon; 3, J.T. Jordan, Sr., Truro Interstate 35; 4, Dustin Harrington, Sr., Nashua-Plainfield; 5, Mike Kist, Sr., Eagle Grove; 6, Brian Bloes, Jr., Gilbertville Don Bosco; 7, Dustin Port, Sr., Central City; 8, Matthew Klingenberg, Jr., Marcus MMC; 9, Adam Kline, Sr., Logan-Magnolia; 10, Jeremiah Johnson, Sr., Aplington-Parkersburg.
145
1, Aaron Wernimont, Jr., Pocahontas Area; 2, Nic Chiri, Jr., New London; 3, Derek Pike, Sr., Nora Springs-Rock Falls; 4, Andrew Westendorf, Sr., Fairbank Wapsie Valley; 5, David Dotson, Sr., Wilton; 6, Erin Hume, Sr., Colfax-Mingo; 7, Heath Sheeder, So., Guthrie Center; 8, Dylan Schmid, Jr., Central City; 9, Alex Goodburn, Sr., Marcus MMC; 10, Jeff Cirks, Sr., Bode Twin River Valley.
152
1, B.J. Olberding, Jr., CB St. Albert; 2, Brent Dunlop, Sr., Woodbine; 3, Cole Spree, Jr., Aplington-Parkersburg; 4, Andy Fry, Jr., Louisa-Muscatine; 5, Matt Johnson, Jr., Logan-Magnolia; 6, David Dolan, Sr., Winthrop East Buchanan; 7, Eric Hume, Sr., Colfax-Mingo; 8, Jon Grabe, Sr., Kingsley-Pierson; 9, Blair Everman, Sr., Postville; 10, Cody Schneider, Sr., Marcus MMC.
160
1, Matt Norton, Jr., Nashua-Plainfield; 2, Heath Lamp, Sr., Avoca AHST; 3, Adam Swalla, Jr., Jewell South Hamilton; 4, Dan Hammes, Sr., Sigourney; 5, Levi Nocolai, Jr., Ackley AGWSR; 6, Nate Harmsen, Sr., Rock Valley; 7, Michale DeWall, Jr., Kingsley-Pierson; 8, Lonnie Even, Sr., Fairbank Wapsie Valley; 9, Scott Hazen, So., Underwood; 10, Matthew Cronin, Sr., Marcus MMC.
171
1, Travis Branson, Sr., Melcher-Dallas; 2, Derek Regenold, Sr., Fairbank Wapsie Valley; 3, Johnny Walz, Sr., Arlington Starmont; 4, Alec Bonander, So., Inwood West Lyon; 5, Roger Blickenderfer, Jr., Nora Springs-Rock Falls; 6, Joel Bertrand, Sr., Hinton; 7, Justin Neuzil, So., Highland Riverside; 8, Cody Van Zwol, Sr., State Center West Marshall; 9, Joel Reints, Sr., AplingtonParkersburg; 10, Darren Cullinan, Sr., Belmond-Klemme.
189
1, Kyle Norman, Jr., Leon Central Decatur; 2, Jordan McLaughlin, Jr., Belmond-Klemme; 3, Wade Hammen, Sr., Rockwell City-Lytton; 4, Darren Miller, Sr., Sigourney; 5, Pat McDermott, Sr., Panora Panorama; 6, Josh Popham, Jr., Arlington Starmont; 7, Clarke Gerlock, Sr., Anita CAM; 8, Brandon Molitor, Sr., Logan-Magnolia; 9, Jacob Head, Jr., Jewell South Hamilton; 10, Mitch Horstman, Jr., Britt West Hancock.
215
1, Kyle Olson, Sr., Underwood; 2, Michael Bucklin, Jr., Colfax-Mingo; 3, Dylan White, Sr., Ogden; 4, Cole Simmons, Sr., Wapello; 5, Mitch Langreck, Sr., Jackson Junction Turkey Valley; 6, David Steinhoff, Jr., Griswold; 7, Todd Van Syoc, Jr., New London; 8, Cody Calkins, Sr., Marengo Iowa Valley; 9, Kevin Trullinger, Jr., Mt. Ayr; 10, Seth Riley, Sr., Onawa West Monona.
275
1, Andy Kavanaugh, Jr., Lake City Southern Cal; 2, Todd VanLoh, Sr., Ackley AGWSR; 3, Jordan Goos, Jr., Treynor; 4, Ben McCready, Jr., Valley CEW; 5, Joe Garvey, Sr., New London; 6, Shawn Muhr, Sr., Coon Rapids-Bayard; 7, Lincoln Taylor, Sr., New Sharon North Mahaska; 8, Todd Parrish, Jr., Lenox; 9, Aron Bierl, Jr., Nora Springs-Rock Falls; 10, Dan Hutton, Sr., Truro Interstate 35.